Училище за родители ли е отговорът, който родителят търси в подкрепа на грижата за детето му
Сигурно чухте за сериала, който се превърна в сензация? Името му е Adolescence (“Юношество”) и предизвика огромен интерес, изправяйки косите на хората. Британската драма на Netflix оглави класациите по гледаемост в стрийминг платформата.
Започнаха да се задават въпроси, като този дали сериалът е базиран на истинска история?
В четирите епизода са проследени арестът и обвиненията срещу 13-годишния Джейми Милър. Младежът е задържан от полицията по подозрението, че е убил своя съученичка. Напрежението на зрителите се поддържа от историята, която показва как детективите разпитват съучениците на обвиненото за убийство момче. След това ни запознават с психиатърката, която прави оценка на състоянието на Джейми. А в края ни е разказан живота на родителите на момчето, дни преди старта на процеса.
Един от фокусите е върху темата за възпитанието на младите хора.
И макар да не е базиран на реален случай самият филм задава следните въпроси: Какво се случва с младите мъже напоследък? Чувстват ли се притиснати от своите връстници, от интернет, от социалните мрежи? Възможно ли е онлайн тормозът, на който е бил подложен от съученичката си, да е разпалил агресията на младежа?
И не на последно място въпросът, който родителите си задават: “Къде сгрешихме с това момче?”.
И ако в повечето случаи сме склонни да обвиним родителите и да свържем действията на детето с бездействие на майката и бащата, със злоупотреби с алкохол или домашно насилие, или депресия, то сериалът ни отнема тази възможност. Кара ни да търсим другаде. Води ни в посока да притеглим как влияят на децата ни, ниската самооценката, пубертета и вредните онлайн послания и как по-добър начин да възпитаваме наследниците си…
Тези и подобни въпроси, най-вероятно си задава всеки един родител. Да бъдеш родител е мечта за много хора. Веднъж изпълнили този стремеж навлизаме в предизвикателствата на възпитанието. Някои от нас се губим в тях и често живеем с чувство за вина, че не се справяме.
Опитваме се да усвоим техники и знания чрез книги, допитване и наблюдение. И въпреки че достъпа до тях е все по-лесен, а изборът все по-голям, често при нас идват родители, които имат трудности да се справят с поведението на децата си.
Понякога това са хора, които сами търсят подкрепа и отговори. Това са смели хора, които не се страхуват да заявят, че на моменти се чувстват безпомощни.
Няма магическа пръчка, с която да помогнем на тези родители, но заедно с тях се опитваме да търсим отговорите на въпросите им.
Един такъв опит е „училището за родители“, което ще стартира съвсем скоро.
Седмица след Великден (27.04 – неделя) и на 11.05. (пак неделя).
В два дни, ще се опитаме да подкрепим онези, които чувстват изтощение от ежедневните предизвикателства с децата им и тези, които искат да разбират и подкрепят децата си адекватно и ефективно.
Училището ще се проведе в интерактивен формат и ще е напълно безплатно за хората, които се запишат до 16.04 (сряда).
Ще се проведе в една от залите на Комплекса за социални услуги в Стара Загора, който се намира на улица “Христо Ботев” 205.
И всеки, който иска да потърси отговори на своите въпроси, свързани с отглеждането на деца, може да заяви своето желание за участие на следния телефон 0895579164 – Ивайло Ябълкаров или на имейл: ksu@ksu-stz.org.
Сериалът „Юношество“ разглежда малък аспект от съзряването на младежа, в нашето „училище за родители“ ще се опитаме да отговорим на някои от следните теми:
„Родителите са хора, а не богове”
„Разпространени схващания за родителството”
„Как да направим детето нещастно“
„Поведението на моето дете“
„Ефективно общуване с децата”
„Моите страхове” и др.
А дали сериалът е по действителен случай, според сценаристите, категорично „не“, но все пак пресъздава една тревожна реалност.